Populiaru
Gėlynas pavėsyje ,,Ramybės oazė"
Tulpė 'Alma Adamkienė', 15 vnt.
Rožė floribundinė ‘Baronesse’
Koloninė slyva 'Kolonovidnaja' (ankstyva) (vazone 3-jų metų)
Levanda tikroji 'Hidcote Blue'
Lendrūnas smailiažiedis 'Karl Foerster'
Japoniški Botai POKEBOO Tread
Miskantas kininis ‘FERNER OSTEN‘
Miskantas 'Ruby Cute'
Pušis kalninė Mops
Didžioji hakonė
Krokai didžiažiedžiai įvairūs, derinys 100 vnt.
Šilokai
Šilokai (lot. Sedum) yra itin nereiklus daugiametis augalas. Ypač gausi šilokų rūšių ir veislių įvairovė. Kadangi lapuose šilokai kaupia vandenį, jie yra labai atsparūs sausroms. Jie nereiklūs dirvožemiui. Kuo nederlingesnė dirva, tuo geriau auga, o didieji neišvirsta. Šilokai gana atsparūs šalčiams ir ligoms bei kenkėjams....
Šilokai - sausrų nebijantys ir labai atsparūs daugiamečiai augalai
Šilokai (lot. Sedum) yra itin nereiklus daugiametis augalas. Ypač gausi šilokų rūšių ir veislių įvairovė. Kadangi lapuose šilokai kaupia vandenį, jie yra labai atsparūs sausroms. Jie nereiklūs dirvožemiui. Kuo nederlingesnė dirva, tuo geriau auga, o didieji neišvirsta. Šilokai gana atsparūs šalčiams ir ligoms bei kenkėjams. Šilokai būna skirtingų rūšių - ir aukštesni, ir besidriekiantys kaip kilimas pažeme. Šilokai ypač geras pasirinkimas apželdinti saulėtas ir laistymui nereiklias vietas, kaip alpinariumai, stogai, kapai ar klombos. Žiedai turi daug nektaro, kuriuos mėgsta bitės ir kiti naudingi apdulkintojai.
Šilokų auginimas ir priežiūra
Lietuvoje šilokai labai populiarūs dėl savo atsparumo, dekoratyvumo ir mažo priežiūros poreikio. Jie dažnai naudojami alpinariumuose, kapinėse, pakraščiuose ar net želdinių kompozicijose.
Šilokai geriausiai auga saulėtose vietose, nors dauguma jų pakelia ir nedidelį pavėsį. Dauguma šilokų geriausiai auga lengvose, sausose ir apysausėse, prastesnėse dirvose. Tik aukštaūgės šilokų rūšys labiau mėgsta drėgnesnę ir derlingesnę dirvą, tačiau jų irgi nereikėtų perlaistyti ir pertręšti, nes gali išlinkti.
Lietuvoje auginamos populiariausios šilokų rūšys ir veislės
Baltažiedis šilokas (S. album L.) užauga 8–20 cm aukščio. Lapai dažniausiai tamsiai žali, o nepalankiomis sąlygomis įgauna rausvą atspalvį. Kiliminis, šliaužiantis. Žiedai balti arba blyškiai rožiniai. Žydi birželį–liepą.
Mišrusis šilokas (S. hybridum L.) užauga 15−25 cm aukščio. Stiebas šliaužiantis, žalias. Lapai žali, lancetiški. Žiedai geltoni ar pilkšvai geltoni. Žydi pirmoje vasaros pusėje.
Uolinis šilokas (S. rupestre L.) pasiekia iki 25 cm aukštį. Stiebas šliaužiantis, labai lengvai dauginamas - įkištas į žemę labai greitai išleidžia šaknis. Statūs žiedynai. Lapai melsvai žali arba gelsvi, priklausomai nuo veislės. Žiedai geltoni. Žydi birželį–liepą.
Kaukazinis šilokas (S. spurium M. Bieb.) natūraliai auga Pietų Europoje, Kaukaze uolėtuose kalnuose, subalpinėse pievose. Stiebai šliaužiantys. Lapai dantyti, mėsingi, tamsiai žali. Žiedai balti, raudoni, rožiniai. Žydi birželį–liepą.
Didysis šilokas (Sedum telephium) užauga nuo 30 iki 60 cm aukščio. Stiebai tvirti, statūs. Lapai stori, sultingi, pilkai žali. Žiedai žalsvai gelsvi ar šviesiai gelsvi. Žydi liepą–rugpjūtį. Vienos populiariausių didžiojo šiloko veislių yra 'Matrona'.
Puošnusis šilokas (S. spectabile), dar vadinamas vilkpupe ir yra labai panašus į didįjį šiloką. Užauga 30–60 cm aukščio. Stiebas stačias, lapuotas. Stiebas ir lapai pilkai žali. Žiedai blyškiai rožiniai, purpuriniai, raudoni. Žydi liepą–rugpjūtį. Pati populiariausia veislė Lietuvoje yra 'Autumn Joy' ('Herbstfreude'). O išskirtinis baltai žydintis puošnusis šilokas yra 'Iceberg'
Aukštaūgiai šilokai
Aukštieji antroje vasaros pusėje žydintys šilokai yra šios šilokų rūšys: mišrusis (hibridinis), didysis, puošnusis šilokas (arba dar liaudyje vadinama vilkpupė). Tarp aukštaūgių veislių yra tokie kaip 'Mr. Goodbud', 'Iceberg', 'Autumn joy', ir daug kitų.
DUK
Kurie šilokai auga pažeme ir yra kiliminiai, šliaužantys?
Pažeme besidriekiantys dažnai auginami Lietuvoje uoliniai ir kaukaziniai šilokai. Jie auga visžalia kilimine danga, kuri žydi vasaros pradžioje. O dėl nereiklumo ir atsparumo renkasi kapų ar stogų apželdinimui.
Kaip dažniausiai skirstomi šilokai?
Pagal šilokų augimo savybes, jie dažniausiai skirstomi į tris pagrindines kategorijas: kiliminiai, aukštieji (vilkpupės) ir vijokliniai šilokai.
Kaip dauginti šilokus?
Greičiausias dauginimas yra kero dalijimu arba žaliaisiais auginiais. Dauginant auginiais, pavasarį nupjaunama 7-15 cm augalėlio, pašalinami lapeliai nuo apatinės dalies ir auginys įsodinamas į paruoštą vazoną su dirva ir palaikoma drėgmė.